FAQ

Wnioski można składać wyłącznie w formie on-line poprzez Generator wniosków WITKAC.PL. Wnioskodawca musi założyć konto w systemie (lub skorzystać z już posiadanego), zalogować się w generatorze, wypełnić wszystkie wymagane rubryki w ofercie oraz wysłać wniosek w wersji elektronicznej. 

W ramach ogłoszonego konkursu na realizację Inicjatyw Lokalnych minimalna kwota dofinansowania wynosi 2.000 zł, zaś maksymalna – 7.000 zł.

Środki na realizację Inicjatywy Lokalnej zostaną przesłane przez Operatora na wskazane przez Młodą Organizację Pozarządową lub Patrona konto w terminie do 14 dni od daty podpisania umowy.

W przypadku grup nieformalnych bez Patrona środki nie są przekazywane na konto żadnego z członków grupy nieformalnej. Działania są opłacane bezpośrednio przez Operatora.

Wkład własny w projekcie ma charakter fakultatywny i nie jest wymagany. Wnioskodawca ma prawo do wniesienia dobrowolnego wkładu w formie finansowej, rzeczowej lub osobowej co może stanowić wartość dodaną lub uzupełniającą do składanej oferty.

Wydatki, związane z realizacją inicjatyw lokalnych, które mogą być pokrywane w ramach udzielonej dotacji można podzielić na:

  • Koszty bezpośrednio wynikające ze specyfiki projektu (koszty merytoryczne, w tym koszty promocji, które są ściśle związane z realizacją zadania) m.in.: wynagrodzenia trenerów, ekspertów, specjalistów, szkoleniowców oraz innych osób zatrudnionych specjalnie na potrzeby projektu, a które odpowiadają za realizację części merytorycznej zadania, wydatki związane z uczestnictwem adresatów zadania (np. materiały szkoleniowe, przejazd beneficjentów, wyżywienie, zakwaterowanie), koszty promocji (np. plakaty, ulotki, artykuły prasowe), koszty materiałów i drobnego sprzętu związane z realizacją merytorycznej części z zachowaniem odpowiedniej proporcji w stosunku do całego budżetu projektu
  • Koszty administrowania projektem (koszty pośrednie) – 15 % wnioskowanej kwoty – wydatki związane z obsługą realizacji projektu w tym koszty koordynacji, księgowości, zakupu materiałów biurowych, opłat za telefon, opłat pocztowych, utrzymania pomieszczeń, opłaty za prowadzenie rachunku bankowego w tym opłaty za przelewy bankowe itp.

Wydatki w ramach dotacji są kwalifikowalne, jeżeli spełniają poniższe warunki:

  • Są niezbędne do realizacji projektu;
  • Są racjonalne i efektywne pod względem ekonomicznym (oparte na cenach rynkowych);
  • Zostały poniesione w okresie realizacji projektu;
  • Są udokumentowane zgodnie z przepisami prawa;
  • Zostały przewidziane w budżecie projektu;
  • Są zgodne z odrębnymi przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

Jeżeli wydatki poniesione są w okresie kwalifikowalności wskazanym w podpisanej Umowie, czyli w trakcie trwania inicjatywy lokalnej, to jak najbardziej są kwalifikowalne, nawet jeśli dotacja nie została jeszcze przekazana.

Co do zasady istnieje możliwość skorzystania ze wsparcia w ramach prowadzonych konsultacji w biurze projektu. Pomocy merytorycznej udziela kadra projektu. 

Zadaniem kadry jest jednak jedynie wspieranie Wnioskodawców w procesie aplikacji na konkurs oraz pomoc w zakresie zgodności wniosku z kryteriami formalnymi oraz z Regulaminem. Kadra projektu wspiera także w zakresie korzystania z funkcjonalności Generatora wniosków. Operator nie ingeruje w treść wniosku oraz nie może pomagać konstruować wniosku pod względem merytorycznym, czyli np. opisywać poszczególnych elementów wniosku oraz dokonywać jego faktycznej oceny.

Zapis dotyczący sumy przychodów Młodej Organizacji Pozarządowej należy interpretować następująco:

  1. Jeżeli organizacja została zarejestrowana przed rokiem złożenia wniosku (ale nie wcześniej niż 60 miesięcy przed dniem złożenia wniosku – w innym wypadku nie spełnia kryteriów Młodej Organizacji Pozarządowej) – wówczas suma przychodów za ostatni zamknięty rok obrotowy nie może przekraczać 50 000 zł;
  2. Jeżeli organizacja została zarejestrowana w roku złożenia wniosku – wówczas dotychczasowa (do dnia złożenia wniosku) suma przychodów nie może przekraczać 50 000zł.
keyboard_arrow_up
Skip to content